Sobota, 13 Lipiec 2024 r. ,   Danieli, Ernesta, Małgorzaty

Zapaść naczyniowa – co warto wiedzieć na ten temat?

   3
Jest poważnym zagrożeniem dla ludzkiego życia i częsta przyczyną zgonów. Zapaść naczyniowa, znana też jako wstrząs, to jedna z najpoważniejszych chorób związanych z sercem oraz z układem krążenia. Co każdy z nas powinien wiedzieć na ten temat?
Na czym polega zapaść naczyniowa?

O zapaści naczyniowej można mówić w chwili, gdy serce nie jest w stanie dostarczyć do krwiobiegu odpowiedniej ilości krwi. Ma to negatywny wpływ na pracę poszczególnych narządów wewnętrznych i staje się przyczyną ich niedokrwienia. W wyniku takich problemów dochodzi do wstrząsu – stanu, który jest poważnym zagrożeniem dla ludzkiego życia.

Na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę?

Ponieważ wstrząs jest poważnym zagrożeniem dla życia, szybka pomoc w jego przypadku staje się wyjątkowo ważną sprawą. Im szybciej do chorego zostanie wezwane pogotowie – tym lepiej dla niego. Jak jednak w porę rozpoznać wstrząs? Objawy zapaści naczyniowej są dość charakterystyczne. Przyspieszone tętno, blada skóra oraz znaczne jej ochłodzenie – to dość typowe symptomy zapaści. Wstrząs wiąże się też z takimi objawami, jak dreszcze i zimne poty, typowe jest tu również uczucie niepokoju oraz problemy z zachowaniem równowagi.

Jak dochodzi do zapaści naczyniowej?

W wielu przypadkach do zapaści dochodzi nagle. Wypadek i związane z nim urazy mogą sprawić, że osoba poszkodowana nagłego wstrząsu. Czasem problem taki rozwija się przez kilka minut, a przyczyną problemów często okazuje się w takim przypadku zwiększone zapotrzebowanie organizmu na tlen. By uporać się z nadmiernym zapotrzebowaniem na tlen, organizm zwiększa produkcję adrenaliny, co skutkuje przyspieszoną pracą serca i zwiększeniem ilości wyrzucanej przez nie krwi. Jeśli takie rozwiązanie nie da odpowiednich efektów, dochodzi do obkurczenia się niemal wszystkich narządów wewnętrznych. Wyjątkiem jest mózg oraz serce, które muszą przetrwać – nawet kosztem pozostałych narządów. Jeśli organizm wróci szybko do normy, nie ma problemu. Gorzej, gdy stan taki utrzymuje się przez dłuższy czas. W takim przypadku może dojść do zagęszczenia krwi, powstania zakrzepów i narastających problemów związanych z niedotlenieniem poszczególnych narządów.

Jakie są najczęstsze przyczyny zapaści naczyniowej?

Przyczyn wstrząsu może być sporo, jednak tą najczęściej występującą jest zmniejszenie objętości krwi w krwiobiegu. Dzieje się tak m. in. w przypadku krwotoków, choć za problem ze zbyt małą ilością krwi w organizmie może też odpowiadać zawał lub niewydolność serca. Do wstrząsu może doprowadzić również niewydolność nerek lub spadek poziomu cukru. Zatrucia oraz ostre stany alergiczne to kolejne przyczyny problemów z zapaścią naczyniową.

Jak przebiega ta choroba?

Wstrząs jest chorobą o dość charakterystycznym przebiegu. Pierwszym sygnałem zapaści jest przyspieszenie tętna. Towarzysza temu takie objawy, jak bladość i chłód skóry. Wkrótce chory oblewa się zimnym potem, coraz bardziej widoczne staje się też jego zaniepokojenie całą sytuacją. Warto pamiętać, ze mimo fatalnego stanu, większość pacjentów w trakcie zapaści zachowuje świadomość i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co się z nimi dzieje. Z tego też względu wsparcie, udzielone przez innych do czasu przyjazdu karetki, jest wyjątkowo ważną sprawą dla każdego chorego walczącego ze wstrząsem. Na czym polega pierwsza pomoc w takiej sytuacji?

Jak pomóc choremu?

Wstrząs jest poważnym zagrożeniem dla życia pacjenta, zatem każdy z nas powinien wiedzieć, jak pomóc choremu do chwili przybycia pogotowia. Podstawowe znaczenie w walce o jego życie ma ułożenie go w odpowiedniej pozycji. Osobę przytomną należy ułożyć płasko na plecach z kończynami uniesionymi do góry – najlepiej pod kątem 30 stopni do podłoża. Warto też rozpiąć ciasną odzież oraz zabezpieczyć chorego przed wychłodzeniem. Więcej możliwości mają już lekarze pogotowia. Mogą oni podawać maski tlenowe oraz zastrzyki, które mają na celu pobudzenie krążenia. Ważne jest też szybkie przewiezienie chorego do szpitala, w którym wykonane zostaną odpowiednie badania.

Wstrząs to poważny problem, który może spotkać każdego z nas. Każdy z nas chciałby też w razie takiej zapaści otrzymać odpowiednie wsparcie. Pamiętajmy zatem, że i my możemy komuś pomóc. Nie trzeba wiele – wystarczy umieć w porę rozpoznać pierwsze objawy wstrząsu oraz pamiętać o tym, by wezwać pogotowie, a chorego ułożyć w odpowiedni sposób.


Choć problem ten pojawia się dość często, nasza wiedza na jego temat jest dość skromna. A przecież zakrzepica żył mózgu to poważne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. co zatem warto wiedzieć na jej temat? W jaki sposób możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania?Czym jest zakrzepica...
Żeby można było chwalić się zadbanymi i ładnie wyglądającymi stopami, powinno się o nie dbać przez cały rok. Niestety większość osób przypomina sobie o stopach dopiero wtedy, kiedy przychodzą upały i kiedy chce się założyć sandały. Jeśli stopy są zaniedbane, to nie...
Placówki Centrum Medycznego Ginemedica znajdują się we Wrocławiu. Zapisać się można do ginekologa. Specjaliści wykonują badania prenatalne, diagnostykę zaburzeń hormonalnych, cytologię klasyczną i cienkowarstwową. Lekarze z Ginemedica poprowadzą ciążę, przepiszą środki...Domowe zwierzęta sprawiają wiele radości i towarzyszą człowiekowi każdego dnia. Warto też zawsze dbać o nie i jeśli zajdzie potrzeba...
Placówki Centrum Medycznego Ginemedica znajdują się we Wrocławiu. Zapisać się można do ginekologa. Specjaliści wykonują badania prenatalne,...
Zdrowie psychiczne jest coraz to częściej pojawiającym się tematach. Jest to naturalne, ponieważ takie problemy stają się coraz...