Wtorek, 15 Październik 2024 r. , Jadwigi, Teresy
Zakrzepica żył mózgu co warto wiedzieć na ten temat?
8
Choć problem ten pojawia się dość często, nasza wiedza na jego temat jest dość skromna. A przecież zakrzepica żył mózgu to poważne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. co zatem warto wiedzieć na jej temat? W jaki sposób możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania?
Czym jest zakrzepica żył mózgu?
Zakrzepica żył mózgu to nic innego, jak sytuacja, w której dochodzi do zakrzepnięcia krwi w naczyniach krwionośnych. Jest to poważny problem, gdyż zakrzep uniemożliwia dalszy przepływ krwi, a wraz z nią ocina dopływ tlenu. Skutkiem takiego niedokrwienia może być martwica narządu, który przez zakrzepy został odcięty od życiodajnej krwi. Taka sytuacja bardzo często pojawia się w przypadku mózgu, w przypadku którego zakrzepica wiąże się z groźnymi powikłaniami. W przypadku mózgu zakrzepica najczęściej pojawia się w tzw. zatokach krwionośnych mózgu. Są to rozszerzenia naczyń żylnych, znajdujące się pomiędzy blaszkami opony twardej.
Dlaczego taki zakrzep jest wielkim zagrożeniem?
Gdy powstaje taki zakrzep, zaczyna się wiele problemów. Pierwszą reakcją jest wzrost ciśnienia krwi, który z kolei prowadzi do wzrostu ciśnienia śródczaszkowego. Ze wzrostem ciśnienia powiązane są pierwsze objawy, które choremu mogą sprawiać wiele trudności. Uciążliwy ból głowy, gorączka oraz zaburzenia świadomości to pierwsze objawy zakrzepicy żył mózgu, których nie można ignorować. To poważny problem, gdyż z czasem może dojść do porażenia lub niedowładów. W gronie dalszych komplikacji, do których może doprowadzić taki zakrzep, znajduje się udar mózgu, a bardzo często nawet zgon.
Jak chronić się przed zakrzepicą?
Zakrzepica to poważne zagrożenie, zatem profilaktyka w przypadku tej choroby staje się wyjątkowo ważna. Odpowiedni sposób postępowania może pomóc w zachowaniu lepszej formy, a ochrona naczyń krwionośnych może w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakrzepów.
Na czym zatem powinna się opierać profilaktyka każdego z nas? Czego unikać?
Pamiętajmy, że osoby po ciężkich urazach lub zabiegach operacyjnych powinny zachowywać maksymalną ostrożność. Z ich przypadku zakrzep może się pojawić znacznie szybciej, zatem każdy niepokojący objaw powinien być zgłaszany jak najszybciej. Zakrzepica zagraża też w większym stopniu tym kobietom, które są w zaawansowanej ciąży oraz tym, które przyjmują antykoncepcję hormonalną. Należy też zachować szczególną ostrożność w chwili, gdy nękały nas już takie choroby, jak zapalenie zatok przynosowych czy też zapalenie ucha. Wiadomo, że stany zapalne pojawiające się w rejonie głowy są poważnym zagrożeniem i mogą prowadzić m. in. do zakrzepicy. Profilaktyka opierać się powinna przede wszystkim na leczeniu takich stanów zapalnych nie tylko szybko, ale i skutecznie. Wizyta u lekarza powinna zastąpić domowe eksperymenty, a zastosowanie się do lekarskich zaleceń musi się stać podstawą. Takie infekcje muszą być jednocześnie leczone tak długo, aż stan zapalny ustąpi całkowicie. Kobiety, a szczególnie te po 35. roku życia, powinny zrezygnować z palenia papierosów oraz z przyjmowania hormonów. Jeśli decydują się na korzystanie z takiej formy antykoncepcji, muszą pamiętać o tym, by systematycznie wykonywać badania. Najgroźniejsze w ich przypadku jest sięganie po hormony i palenie papierosów jednocześnie. Taka sytuacja sprzyja powstawaniu zakrzepów i może mieć poważne konsekwencje.
Na czym polega leczenie zakrzepicy?
Zakrzepica powinna być szybko wykrywana, a im szybciej rozpoczęte zostanie leczenie, tym większa szansa na zminimalizowanie jej negatywnych skutków oraz na uchronienie chorego przed dalszymi komplikacjami. By leczenie mogło być skuteczne, sam pacjent musi się w porę zgłosić do lekarza. Bóle głowy, szczególnie połączone z drgawkami oraz z pierwszymi objawami porażenia, powinny być najlepsza motywacją do tego, by odwiedzić lekarza. Ten może postawić diagnozę na podstawie rozmowy z pacjentem i ocenie ogólnego stanu zdrowia, może też zalecić wykonanie dodatkowych badań. Kontrastowe badanie rentgenowskie oraz magnetyczny rezonans jądrowy to te badania, które zleca się w przypadku podejrzenia zakrzepicy najczęściej. W leczeniu ważną rolę odgrywają też leki, które mają rozpuścić zakrzep. Po ich odstawieniu bardzo często należy jeszcze przyjmować leki przeciwzakrzepowe, które – w niektórych przypadkach – są przyjmowanie jeszcze przez kilka miesięcy po zakończeniu leczenia. Czasami konieczna jest operacja, dzięki której można lepiej oczyścić naczynia krwionośne i uchronić pacjenta przed dalszymi problemami ze zdrowiem.
Zakrzepica żył mózgu to problem groźny, którego nie można lekceważyć. Ignorowanie pierwszych objawów tej choroby może mieć przecież poważne konsekwencje, a w wielu przypadkach staje się przyczyną wielkiej tragedii.
Drożdżaki mogą nas zaatakować w niemal każdej chwili. Są podstępne i wszechobecne, a drobne zaniedbanie dietetyczne lub higieniczne może sprawić, że nasz organizm nie będzie się w stanie przed nimi obronić. Drożdżaki najchętniej atakują w chwili, gdy nasz układ odpornościowy jest...
Specjalistyczny sklep internetowy Med-orth, to najstarsza prywatna firma zajmująca się prowadzeniem działalności ortopedycznej na terenie Wrocławia. Nasz sklep stara się przede wszystkim konsekwentnie działać na rzecz dobra naszych pacjentów, dzięki czemu niejednokrotnie zdobyliśmy...
Centrum fizjoterapeutyczne MF Fizjoterapia znajduje się we Wrocławiu. Świadczy wysokiej jakości usługi medyczne dla pacjentów oczekujących całościowego podejścia do problemów zdrowotnych. Zapewnia dostęp do nowoczesnych metod terapii, których skuteczność poparta jest badaniami...